خودرو

علت بالا رفتن آمپر آب؛ راه‌حل و پیشگیری از آن

بلاک مگ | سرویس خودرو - علت بالا رفتن آمپر آب ماشین چیست؟ رفتن ناگهانی آمپر آب، یکی از مشکلاتیست که گاهی برای اتومبیل پیش می‌آید و اگر بررسی نشود، موتور ماشین را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد. بالا رفتن آمپر آب، علت‌ها متعددی دارد. علاوه بر این، زمانی که آمپر بالا می‌رود باید فرآیندی را برای خنک کردن موتور انجام دهیم که مقداری پیچیده است. در این مطلب، قصد بررسی این مراحل را داریم.
در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در "فهرست موضوعی" زیر به موضوع دلخواه خود برسید.

علت بالا رفتن آمپر آب
دمای مناسب برای آمپر آب
پیشگیری
راه حل
علت بالا رفتن آمپر آب
ابتدا باید مقداری درباره سیستم آب رادیاتور بدانید. رادیاتور در کنار موتور ماشین قرار داشته و وظیفه خنک کردن موتور ماشین را دارد. برای خنک کردن موتور ماشین، مقداری آب در رادیاتور به‌ صورت یک چرخه (سیستم) جریان دارد. آمپری که جلوی صندلی راننده قرار دارد و به "آمپر آب" معروف است، نشان‌دهنده دمای آبیست که در رادیاتور جریان دارد.

این نکته را به خاطر بسپارید که در بعضی موارد وقتی ماشین را روشن می‌کنید، آمپر آب چند درجه بالا می‌رود ولی پس از چند دقیقه به حالت معمولی برمی‌گردد و نشان می‌دهد که سیستم رادیاتور و آب داخل آن مشکلی ندارد. پس ابتدا مطمئن شوید که آمپر واقعاً بالا رفته، سپس راهکار‌های خنک‌کننده را بررسی کنید.

علت‌های بالا رفتن آمپر آب به شرح زیر است:
خراب شدن دماسنج رادیاتور (به اصطلاح "خراب شدن ترموستات")
وجود هوا در چرخه رادیاتور (سیستم)
بسته شدن مجرا‌های عبور آب در رادیاتور
کثیف بودن شبکه رادیاتور
تنظیمات موتور ماشین
کم بودن روغن موتور ماشین یا کیفیت کم روغن ماشین
کثیفی بدنه موتور ماشین
خراب بودن فشنگی آب
انسداد خروجی یا لوله اگزوز
اشکال در فن رادیاتور، یا کثیفی بیش از حد فن رادیاتور
سفتی بیش از حد سوپاپ‌ها
معیوب بودن واتر پمپ (قطعه کوچکی که در بالای فن قرار دارد)
معیوب بودن چرخه کلی رادیاتور (اشکال در لوله‌ها یا محفظه پایین رادیاتور)
خراب بودن مدار الکترونیکی فن (البته در ماشین‌هایی مثل پیکان این مشکل به وجود نمی‌آید)
نشتی مخزن آب
کالیبر‌های ترمز که با موتور درگیر شده‌اند
بیشتر بخوانید : علائم خرابی ترموستات خودرو چیست؟
دمای مناسب برای آمپر آب ماشین
دمای مناسب برای آمپر آب در خودرو‌های مختلف، متفاوت است. با این حال وقتی که عقربه آمپر در وسط قرار دارد یا بر روی نشانه‌های حداقل دما قرار گرفته است، دمای ماشین در حد معمول خواهد بود.

علت بالا رفتن آمپر آب

راه‌های پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب
۱. تنظیمات دوره‌ای موتور و رادیاتور
علاوه بر چک آپ‌های چندماهه که به‌وسیله کارشناسان فنی انجام می‌شود، دقت کنید که چند وقت یک‌بار این موارد را چک کنید
شیلنگ‌ها و ست‌های سیستم خنک‌کننده ماشین
تسمه موتور و رادیاتور
درپوش رادیاتور
وضعیت فن رادیاتور
مخزن آب
مایع داخل مخزن
وضعیت گاز کولر در مواقعی که از آن استفاده می‌کنید
 
نکته: نشتی‌های موجود در شیلنگ، یکی از علت‌های رایج بالا رفتن آمپر است.
۲. ترمز‌های ماشین
کالیبر‌ و لنت‌ ترمز‌ها را حتماً بررسی کنید. کالبیر‌های درگیر با چرخ، از جمله علت‌های داغ‌کردن موتور و بالا رفتن آمپر آب است.
۳. حمل بار بیش از حد
این مورد بیشتر در وانت‌بار‌ها پیش می‌آید، اما ممکن است که در ماشین‌های سواری نیز در صورت حمل بار بیش از حد مجاز پیش بیاید.
۴. ورودی مخزن آب
برای تغذیه رادیاتور، باید محلولی ترکیب شده از آب و مایع خنک‌کننده استفاده شود. معمولاً این ترکیب، پنجاه درصد آب با پنجاه درصد مایع خنک‌کننده است. با این حال پیشنهاد می‌کنیم که از داخل دفترچه راهنمای موتور ماشین، از ترکیب سازگار با ماشین خود مطلع شوید.
۵. کم شدن مایع داخل مخزن را جدی بگیرید!
گاهی کم شدن مایع داخل مخزن، سر نخ بسیار روشنی برای نشتی مخزن یا شیلنگ‌هاست. سعی کنید چند وقت یک‌بار، حجم مایع درون مخزن را چک کنید و اگر میزان مایع به‌صورت غیر طبیعی کم شده بود، دنبال نشتی در مخزن یا شیلنگ‌ها بگردید.
۶. آمپر آب را جدی بگیرید
وقتی متوجه شدید که آمپر آب به حالت عادی برنمی‌گردد و از وجود اشکال مطمئن شدید، حتماً در اسرع وقت سیستم رادیاتور، شیلنگ‌ها و مخزن آب را چک کنید. تأخیر در این کار، اشکالات جدی به موتور شما وارد می‌کند.
۷. کیفیت قطعات رادیاتور
بعضی از ماشین‌ها به داغ کردن معروف هستند. بخشی از این قضیه، به قطعات بی‌کیفیتی برمی‌گردد که تعمیرکار‌ها قبلاً بر روی رادیاتور کار گذاشته‌اند. سعی کنید موقع تعمیر رادیاتور، بهترین قطعات را برای این قسمت از ماشین تهیه کنید، چراکه رادیاتور ماشین مستقیماً قلب ماشین را تحت شعاع قرار می‌دهد.

علت بالا رفتن آمپر آب

اقداماتی برای پایین آمدن آمپر آب
چنانکه قبلاً اشاره کردیم، در برخی موارد بعد از روشن کردن ماشین، آمپر بالا می‌رود و چند دقیقه بعد به حالت قبلی خود برمی‌گردد ولی اگر آمپر بالا رفت و پایین نیامد این اقدامات را انجام دهید.
۱. باز کردن در کاپوت
باید ماشین را متوقف کنید، (ولی ماشین را خاموش نکنید) و در کاپوت را باز کنید. وقتی این کار را می‌کنید، محیط باز اطراف موتور باعث می‌شود که دمای موتور و رادیاتور کاهش پیدا کند. مواظب باشید که به هیچ عنوان درب رادیاتور یا مخزن در چنین موقعیتی باز نشود، زیرا در این حالت دمای موتور و رادیاتور بسیار زیاد است و ممکن است بر اثر پاشیدن آب به خارج از موتور، صورت یا دست‌هایتان آسیب جدی ببینند.

۲. چک کردن فن‌های رادیاتور
وقتی دمای رادیاتور تا حدودی پایین آمد، فن‌های رادیاتور را چک کنید. اگر فن‌ها خاموش بود، ابتدا مقداری آب بر روی پره‌های رادیاتور بریزید و بسیار دقت کنید که آب بر روی موتور یا قسمت‌های دیگر رادیاتور ریخته نشود. سپس با روشن کردن کولر ماشین، مدار فن را برای روشن شدن تحریک کنید. (لازم نیست کار خاصی بکنید. وقتی کولر روشن شود، این فرایند به‌صورت خودکار انجام خواهد شد). اگر بازهم فن‌ها روشن نشد، باید برای بررسی علت روشن نشدن فن‌ها به مکانیک مراجعه کنید. این مسئله را فراموش نکنید، فن رادیاتور برخی ماشین‌ها مکانیکی است و مدار الکترونیکی ندارد. این فن‌ها معمولاً بعد از استارت خوردن ماشین و روشن شدن ماشین، به‌صورت خودکار روشن می‌شود.

۳. چک کردن آب درون مخزن
 اگر فن‌ها سالم بود، باید به سراغ چک کردن آب درون مخزن بروید. برای بررسی آب درون مخزن نیاز است که ماشین خاموش شود، ولی خاموش کردن ماشین، باعث از کار انداختن پیستون‌های ماشین می‌شود. وقتی پیستون‌ها از کار می‌افتند، به حالت معمولی خود برمی‌گردند و چون دمای موتور بالاست و پیستون‌ها هم داغ هستند، به دیواره سیلندر می‌چسبند. پس چگونه باید ماشین را خاموش کنیم؟ در چنین مواقعی ماشین را خاموش کنید، ولی هرچند ثانیه یک بار، یک تک‌ استارت بزنید که پیستون‌ها مقداری از جای خود بلند شوند و به دیواره سیلندر نچسبند. پس از رعایت این مسئله، به سراغ بررسی مخزن آب بروید. اگر مخزن آب پر از مایع بود، شیلنگ‌ها و لوله‌های رادیاتور را هم بررسی کنید، چون در بعضی مواقع، نشتی این لوله‌ها موجب نقص در سیستم خنک‌سازی ماشین و در نتیجه باعث بالا رفتن آمپر آب می‌شود.
بیشتر بخوانید : تخلیه آب رادیاتور پراید چگونه انجام می‌شود؟
علت بالا رفتن آمپر آب
زمانی که مخزن آب و نشتی لوله‌ها بررسی شد و بازهم مشکل دما برطرف نشد، موارد دیگری باید بررسی شود ولی این موارد تا حدودی تخصصی هستند و ما به معرفی تیتروار آن‌ها اکتفا می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که در چنین مواقعی، ماشین را برای بررسی به یک مکانیک تحویل دهید.
۴. چک کردن موارد دیگر
نفوذ هوا در چرخه رادیاتور که نیاز به هواگیری دارد.
خراب شدن ترموستات، یا قفل کردن آن.
انسداد مجرای ورود آب از مخزن آب به رادیاتور یا انسداد مجاری دیگر (در برخی موارد به سبب رسوب آب این اتفای می‌افتد)
معیوب شدن واتر پمپ
مشکلات ناشی از سر سیلندر یا شل بودن واشر

نتیجه گیری
بالا رفتن آمپر آب یک مشکل شایع به خصوص در خودروهای ایرانی و چینی است که علل و عوامل مختلفی دارد. در صورتیکه این مشکل به طور صحیح بررسی و حل نشود، برای موتور خودرو مشکل آفرین خواهد بود. تجربه شما از بالا رفتن آمپر آب خودرویتان چیست؟ سوالات و تجربیاتتان را می‌توانید با ما و دیگر مخاطبان بلاک مگ درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب "علائم خرابی باتری ماشین چیست؟" را از سری مقالات بلاک مگ بخوانید.

خواندنی ها


 آرایش و زیبایی

جوانسازی پوست با ماسک جلبک دریایی

حتما شنیده اید که برای زیبایی ، جوانی ، شفافیت و درخشان شدن پوست ماسک جلبک دریایی بسیار توصیه می شود . قبل از استفاده از این ماسک گیاهی روش آماده کردن آن را بیاموزید.

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

آرایش عروس

آرایش عروس یک از موضوع هایی است که در دنیای امروزه از اهمیت بسیار زیادی در بین دختر خانم ها برخوردار است ، هر خانمی دوست دارد در روز عروسیش در بهترین و زیباترین حالت ممکن آرایش شود و در روز مراسم عروسیش بدرخشد ، ما در این مطلب به شما دختر خانم های عزیز هر چیزی که در رابطه با آرایش عروس است را توضیح می دهیم ...

ادامه مطلب
دانش و فناوری

گوگل به چه معناست و کار خود را کی آغاز کرد

در این گزارش قصد داریم دانستنی هایی جالب از معنی گوگل گرفته تا مخترع و زمان شروع به کار گوگل را در اختیار شما قرار دهیم.

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

ناخن عروس شیک طراحی ناخن

چه شما هر ۲ هفته در سالن بنشینید و ناخن‌های خود را بگیرید و یا همیشه آن‌ها را کوتاه و تمیز نگه دارید ، ممکن است مجبور شوید آن‌ها را برای روز بزرگ عروسی نقاشی کنید . همه چیز در جزئیات است و هنگامی که مراسم عروسی انجام می‌شود ، ما هیچ چیزی ( یا ناخن‌های بدون رنگ) را رها نمی‌کنیم . در این مطلب جدیدترین مدل های ناخن عروس 2019 برا به شما نشان می دهیم ...

ادامه مطلب
مد و استایل

مدل مانتوپ تابستانی

یکی از دغدغه های هر دختر خانمی پوشیدن و همراه مد بودن است و یکی از این مورد هایی که همیشه دوست دارند همراه مد باشند مدل مانتو می باشد ، ما در این مطلب از مجله بلاک مگ جدیدترین و شیکترین مدل های مانتو 2019 دخترانه را به شما عزیزان معرفی می کنیم ...

ادامه مطلب
سلامت و بهداشت

شب اول ازدواج باید چه کرد

شب اول ازدواج در جامعه ما به شکل یک تابو است و مردم عادت ندارند درباره آن حرف بزنند، اما به هر حال این شب، چیزی است که همه، روزی با آن روبرو میشوند. پس بهتر است به جای پنهان کاری و خود را به اون راه زدن، درباره آن بیشتر صحبت کنیم...

ادامه مطلب
کتاب آشپزی

طرز تهیه “کوفته قلقلی” با گوشت چرخ کرده

“کوفته قلقلی” در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار میگیرد. و با برنج، پاستا و نان سرو میشود.

ادامه مطلب
سبک زندگی

بهترین سن آموزش شنا برای کودکان

ورزش شنا فوایدی برای کودکان دارد و آموزش شنا به کودکان باید در زمانی مناسب اتفاق بیافتد، در ادامه از نکات ایمنی مهم، باید و نبایدها و بهترین سن آموزش شنا برای کودکان مطلع می شوید.

ادامه مطلب
سایر

ویژگی های دسته گل عروسی

اهمیت دسته گل عروس به مرور زمان در حال تغییر است . در اصل دسته گل عروسی گیاهان و ادویه هایی بودند که برای حفظ روح مراسم عروسی طراحی شده بودند و بعد از آن نماد بی گناهی و خلوص عروس بودند ، این روز های برای دسته گل های عروسی معمولا از رنگ های شاد و گل های زیبا استفاده می کنند ، ما در این پست در مورد ویژگی های دسته گل عروس با شما صحبت خواهیم کرد ...

ادامه مطلب

سراسر وب

فرهنگ و هنر

بازیگران زن ایرانی که با گذر زمان جذاب تر شدند

بسیاری از بازیگران زن ایرانی با گذر زمان تغییرات زیادی در چهره شان به وجود آمد و به جذابیت هایشان اضافه شد، در ادامه این مطلب عکس هایی از هنرمندانی که با گذر زمان جذاب تر شدند را مشاهده میکنید.

ادامه مطلب
مد و استایل

چجوری یه ساعت مچی خوب بخریم ؟

اگر قصد خرید ساعت دارید باید قبل از آن شناخت کافی از انواع ساعت مچی زنانه و مردانه را داشته باشید و در هنگام خرید برای انتخاب بهترین ساعت به نکاتی هم توجه کنید.

ادامه مطلب
دانش و فناوری

آشنایی با نحوه فارسی کردن اعداد در ورد

برای فارسی کردن اعداد در ورد اول به محیط می رویم سپس روی word option کلیک کرده. بعد در قسمت advanced گزینه show document content را انتخاب کرده و بعد گزینه numeral را به context تغییر می دهیم.

ادامه مطلب
مد و استایل

لباس عروس جدید

لباس عروس همانطور که از اسمش پیداست یکی از جذابترین و زیباترین قسمت های هر مراسم عروسی و مراسم ازدواج می باشد ، لباس عروس برای هر خانم یک آرزوی دیرینه از بچگی می باشد ، ما در این مطلب لباس عروس جدید و جدیدترین گالری های مربوط به لباس عروس جدید را به شما معرفی می کنیم ...

ادامه مطلب
کتاب آشپزی

طرز تهیه پیتزا خانگی

پیتزا یکی از لذیذترین فست فود‌ها در سراسر دنیا است که می‌توان آن را به راحتی در منزل تهیه کرد. در ادامه طرز تهیه پیتزا خانگی (پیتزای پنیر و پیتزای گوشت و قارچ) در فر و بدون نیاز به فر شرح داده خواهد شد.

ادامه مطلب
مد و استایل

راهنمای انتخاب لباس برای اندام گلابی شکل

بسیاری از خانم ها اندام گلابی شکل دارند یعنی پایین تنه بزرگتری نسبت به بالا تنه دارند، پس باید طوری لباس انتخاب کنند که پایین تنه کمتر به چشم بیاید.

ادامه مطلب
سایر

هزینه های دسته گل عروس

گل‌ها یکی از آن عناصر زیبا در یک عروسی هستند که واقعا ً می‌تواند همه چیز را به هم نزدیک کند. از موضوع تان به رنگ پس‌زمینه ، گل‌های عروسی شما بخش واقعا جادویی روز عروسی هستند . ما در این مطلب هزینه های لازم برای خرید یک دسته گل عروس را به شما می گوییم ...

ادامه مطلب
ورزشی

راهی برای کنترل فشار خون بدون هیچ دارویی

کنار گذاشتن استرس یکی از مهم ترین عوامل برای کنترل فشار خون است همچنین تغذیه نامناسب موجب بهم خوردن فشارخون می شود .

ادامه مطلب
 روانشناسی

راز خوشبختی در زندگی

همه ما ادم ها در زندگی به دنبال پیدا کردن راهی برای خوشبختی هستیم و هرکسی خوشبختی را در یک چیز برای خود معنی می کند و خوشبختی انسان های با یکدیگر کاملا فرق می کند ، ولی راز خوشبختی ما انسان ها در زندگی در یک چیز نهفته است که در این مطلب مفصل در مورد آن حرف خواهیم زد ...

ادامه مطلب

مطالب جالب

مد و استایل

نکاتی درباره ژست عکاسی عروس

عکاسان در آتلیه عروسی نمی توانند شما را زیبا ، لاغر ، ناخوشایند و یا حتی تبدیل به آنجلینا جولی کنند ، منظور این است که از لحاظ فنی ممکن است که آنها در یک یا دو حادثه بتوانند عکس شما را ویرایش کنند ولی انها نمی خواهند صرفا جهت اینکه شما یک تصویر بدنی منفی نسبت به بدن خود دارید عکس شما را ویرایش کنند ، با مجله بلاک مگ باشید در ادامه مطلب ...

ادامه مطلب
 خودرو

اجاره ماشین عروس

هر عروس و دامادی در زندگی خود به داشتن یک ماشین عروسی زیبا و شیک فکر کرده است ، عروس و داماد ها می خواهد در روز مراسم عروسیشان با داشتن یک ماشین عروس شیک مراسم عروسیه خود را دوچندان بهتر و عالی بکنند ، متاسفانه در دنیای امروز و با توجه به شرایط اقتصادی بد جامعه این امکان برای عروس و داماد ها وجود ندارد که بتوانند ماشین عروس یا اتومبیل عروس شخصیه خود را داشته باشند و ...

ادامه مطلب
سبک زندگی

8 ایده جذاب برای هدیه سالگرد ازدواج برای زنم

آیا قصد دارید برای اولین سالگرد ازدواج ، یک چیز دوست‌داشتنی برای همسر خود به دست آورید ؟ چون این یک سنت است ، در اینجا ۸ ایده هدیه عروسی وجود دارد . و ما در این مطلب بهترین و جذاب ترین ایده ها را برای هدیه سالگرد ازدواج به شما می گوییم ...

ادامه مطلب
مد و استایل

تیپ مردانه از نوعی که خانم ها می پسندند

طرز لباس پوشیدن آقایان تاثیر بسیار زیادی بر جذب دیگران دارد پس آقایانی که میخواهند خوش تیپ و جذاب و مورد پسند خانم ها باشند باید نکاتی را برای یک تیپ مردانه مناسب رعایت کنند.

ادامه مطلب
سلامت و بهداشت

آموزش مراقبت های دوران بارداری

دوران بارداری برای مادران بسیار لذت بخش و رویایی می باشد. اما خانم هایی که در دوران بارداری به سر می برند چه میزان از مراقبت های دوران بارداری اطلاع دارند؟ خانم دکتر فیروزه روستا کارشناس ارشد مامایی اطلاعات مهم و موثری برای خانم های باردار دارند.

ادامه مطلب
سایر

تاثیر قیمت دلار بر ازدواج جوانان

یکی از دغدغه ها و معضل های مهم جامعه امروزی افزایش بی رویه قیمت دلار و بی ارزش شدن ارز و ریال ایران می باشد که بر ازدواج جوانان و روحیه و امید انها نسبت به زندگی تاثیر مستقیم گذاشته و امید به زندگی را در جوانان به حد صفر رسانده ، در حالی جوانان روز به روز سن ازدواجشان بیشتر می شود و نمیتوانند ازدواج کنند...

ادامه مطلب
 آرایش و زیبایی

آرایش عروس ۲۰۱۹

حساسیت و اهمیت روز ازدواج را به هیچ وجه نمیتوان انکار کرد. بدون شک چشمگیرترین صحنه یک مراسم عروسی ، خود عروس است که توجه همه را به خود جلب میکند. بنابراین باید توجه ویژه ای به ظاهر و آرایش عروس داشت و آن را بر طبق اصول زیبایی شناسی و پرهیز از افراط و تفریط صورت داد و نباید اجازه داد اضطراب و وسواس بیش از حد باعث گم کردن مسیر و بیراهه رفتن شود. با رعایت اصول ابتدایی که در ادامه خواهد آمد میتوانید آسوده خاطر باشید ...

ادامه مطلب
فرهنگ و هنر

بیوگرافی “سعید آقاخانی”

بیوگرافی کامل سعید آقاخانی به همراه فیلم شناسی و عکسهای “سعید آقاخانی” بازیگر ، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون را در سایت بلاک مگ ببینید.

ادامه مطلب
فرهنگ و هنر

بهترین فیلم‌های ناتالی پورتمن

ناتالی پورتمن بازیگری جوان، اما با تجربه است. «قوی سیاه» قطعا برترین نقش آفرینی او تا کنون است، اما فیلم‌های دیگری، چون «وی مثل وندتا»، «نزدیکتر» ،«جکی» و «اشباح گویا» هم جزء بهترین فیلم‌ های ناتالی پورتمن در کارنامه اش به شمار می‌روند.

ادامه مطلب